Postanowienia noworoczne są dla wielu z nas momentem, gdy zaczynamy się zastanawiać nad wszystkimi dotychczasowymi porażkami i niepowodzeniami. Myślimy także nad tymi postanowieniami, które nie doszły do skutku. Zdaniem Ankara Bar Review, najlepszym sposobem, aby nasze marzenia i cele w Nowym Roku wreszcie doszły do skutku, jest postępowanie według 10 prostych kroków:

Krok I:

Niech Twój cel będzie jasny i dokładnie określony w czasie. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest postanowienie, które jest niesprecyzowane i niejasne, a jego wykonanie może się dokonać zarówno w najbliższej, jak i tej dużo dalszej przyszłości. Samo „schudnę w Nowym Roku” nie wystarczy, należy ustawić sobie ramy czasowe oraz dokładny cel (np. 2 kilogramy do końca stycznia).

Krok II:

Niech Twój cel wzbudza w tobie entuzjazm. Możesz próbować podążać za marzeniami innych, które nie przynoszą Ci żadnej radości, albo wybrać coś, co szczerze Cię ekscytuje albo interesuje. Dzięki temu cel wyda Ci się łatwiejszy do spełnienia, a może i nawet przyjemniejszy.

Krok III:

Zadbaj o to, by dać sobie wystarczająco dużo czasu na spełnienie swojego postanowienia. Możesz postanowić sobie, że rzucisz palenie do dnia jutrzejszego, ale to czy faktycznie ci się uda zależy przede wszystkim od Twojej gotowości. Nie rzucaj się na głęboką wodę, jeśli wiesz że ciężko Ci będzie sobie z nią poradzić.

Krok IV:

Stwórz sobie wizję spełnionego postanowienia. Wyobraź sobie jak wyglądać będzie twoje życie, gdy już uda Ci się zrobić to, co masz w planach. Napisz o tym albo stwórz kolaż ze zdjęciami, które odzwierciedlają Twoje wyobrażenia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nie tylko zdobyć motywację, ale także podtrzymać ją, nawet w trudniejszych momentach – po prostu zajrzyj do swoich notatek lub kolażu, przypomnij sobie po co tak naprawdę to robisz.

Krok V:

Napisz listę swoich zalet i zasobów. Co może Ci pomóc w realizacji celu? Co możesz wykorzystać? W chwilach niepewności zawsze możesz powrócić do tej listy, aby przemyśleć swój plan działania lub po prostu trochę podbudować swoją wiarę w swoje możliwości.

Krok VI:

Utwórz także listę swoich braków. Czego brakuje Ci na drodze do spełnienia postanowienia? Jeśli coś udało Ci się znaleźć, porównaj te braki z listą swoich zasobów. Spróbuj znaleźć coś, co będzie w stanie zrekompensować to, czego nie posiadasz.

Krok VII:

Poszukaj wsparcia u swoich bliskich. Twoi przyjaciele, rodzina czy znajomi mogą pomóc Ci utrzymać motywację oraz przypominać o postanowieniu.

Krok VIII:

Podziel cel główny na mniejsze. Mniejsze nagrody i wzmocnienia za dotarcie do pewnego etapu mogą pomóc Ci podtrzymać zainteresowanie postanowieniem i chęć do kontynuacji.

Krok IX:

Nagradzaj się za każdy postęp. Przy dotarciu do mniejszych celów, nie powstrzymuj się przed nagradzaniem siebie za pracę jaką wkładasz w cały proces – w końcu każdy zasługuje na wsparcie!

Krok X:

Pozwól, aby plan zmieniał się wraz z warunkami. Nie musisz stale trzymać się swojego postanowienia, jeśli wszystko w Twoim życiu się zmieniło. Możesz, zamiast tego, zmodyfikować trochę swój cel tak, aby lepiej pasował do Twoich aspiracji.

Pamiętajmy o tym, aby nie być dla siebie zbyt surowymi. Ten rok był dla nas wszystkich bardzo ciężkim, postarajmy się być wsparciem nie tylko dla innych, ale także dla samych siebie w nadchodzącym 2021 roku.