Jakże łatwo jest zakomunikować o bólu, który dotyczy naszego ciała – o zwichnięciu, złamaniu czy innym uszkodzeniu mechanicznym. Gorzej, gdy chodzi o naszą psychikę, o zdrowie naszego umysłu. Czy i wtedy potrafimy przyznać się do tego, że nasza kondycja umysłowo-emocjonalna nie jest w najlepszym stanie?

 

Lance Armstrong: „Ból jest przejściowy. Może trwać minutę, godzinę, dzień albo rok, ale w końcu zaniknie i coś innego zajmie jego miejsce. Gdybym się poddał, trwałby zawsze.”

 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, dlatego rozejrzyj się dookoła, czy w twoim otoczeniu nie ma kogoś, kto boi się lub wstydzi powiedzieć o swoich lękach, a komu potrzebna jest pomocna dłoń. A może ty sam zauważasz u siebie niepokojące objawy niepokoju, rozdrażnienia, stresu, które utrzymują się już długo i ciągle zwiększają swoje nasilenie? Może ktoś obok ciebie w pracy zaczął mieć trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków, a jego postawa stała się bardziej wycofana?

 

Zidentyfikuj. Zrozum. Zareaguj.

Zdrowie psychiczne jest też ważne.

 

Nie musisz być psychologiem czy psychiatrą, aby udzielić nagłej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Ale poznaj kilka wskazówek jak robić to właściwie.

Sprawdź nasze szkolenie: https://scaw.pl/pierwsza-pomoc-w-zakresie-zdrowia-psychicznego